|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() Отрицателните цени на електроенергията се разпространяват с широкото навлизане на ВЕИ Такива колебания най-често се наблюдават в Германия, щата Калифорния и Австралия
Ясните и ветровити дни се превръщат във все по-голям кошмар за енергийните компании, които се опитват да печелят от традиционни електроцентрали, пише Bloomberg. На някои места количеството произведена електроенергия често превишава търсенето в определени моменти от деня. Това се дължи на широкото разпространение на вятърните и соларни паркове, а също и на това, че произведената от тях енергия захранва приоритетно мрежата на все повече страни.
Резултатът е, че цената на електроенергията пада до нула или под тази стойност по-често и на повече места. Това създава главоболия на производители като NRG Energy Ltd. в Калифорния, RWE AG в Германия и Origin Energy Ltd. в Австралия. Цената на електроенергията под нулата се превръща в реалност за стотици часове на много пазари, преобръщайки икономическите принципи на този бизнес.
„Нямаме времеви пример за отрицателни цени в Белгия“, коментира Марлийн Вонхек от националния мрежов оператор Elia System Operator. „Този феномен се определя главно от голямото производство от вятърните паркове в Германия и достатъчния капацитет за внос към Белгия“, допълни тя.
Периодите с отрицателни цени се появяват, когато има по-голямо предлагане от търсенето. Това обикновено е в средата на деня, когато слънцето е най-силно или рано сутринта при поривите на вятъра, когато търсенето е като цяло ниско. Отрицателните цени са съществен пазарен сигнал, който казва на енергийните компании да спрат определени електроцентрали, пише Bloomberg. Всичко това не води до възстановяване на разходите на потребителите или до обратно отчитане на измервателните уреди.
Вместо това, отрицателните цени подтикват собствениците на традиционните въглищни и газови централи да спрат производството за определен период, въпреки че много от съоръженията не са проектирани да се спират и пускат бързо. Затова и много такива компании се оплакват, че не могат да получат очакваната от тях възвращаемост на инвестициите си.
„Ценовите сигнали на енергийния пазар показват на производителите къде да изграждат нови мощности“, коментира Ейб Силвърмен от NRG Energy, която също е обезпокоена от аномалиите в Калифорния. „Ако отрицателните цени започнат да се срещат по-често, ние ще трябва да развиваме нашите стратегии за формиране на цените, за да сме сигурни, че ще продължим да управляваме ефективни инвестиции“, допълни Силвърмен.
Цените са под нулата най-често в Германия – първата водеща икономика, която широко въведе производството на енергия от ВЕИ. Германия спря ядрени реактори и въглищни централи, което води до по-чести колебания на електрическия пазар. Подобни тенденции се наблюдават и на заобикалящите я пазари, посочва Bloomberg. В Дания, Белгия, Чехия, Швейцария и Франция вече са били регистрирани отрицателни часове през тази или миналата година.
![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |