Днес отново бяха в сила ограничения за производството на зелена енергия, които смъкнаха дела на слънцето и вятъра в общия микс с 40%

За пореден път Електроенергийният системен оператор официално ограничи производството на зелените централи, след като на 4 април за пръв път поиска от тях доброволно да не подават всичкия произведен ток към енергийната мрежа на страната, за да не я претоварват. Наложеният днес лимит е от 40% и важи за фотоволтаичните и вятърните централи в периода 10:00 - 17:00 часа.
Това означава, че се поставя таван на електроенергията, с която ВЕИ централите могат да захранват електроенергийната система. Тоест, ако капацитетът им е за производство на 100 единици електроенергия, то допустимото количество, което имат право да вкарат в мрежата, е 60 единици. Останалите 40% са загуби за тяхна сметка под формата на пропуснати ползи от произведения ток, който остава неизкупен.
Това обяснява защо преди ограничението да влезе в сила, товарът от генериращи слънчеви и вятърни мощности бе по-нисък от този, който се наблюдава към обяд, когато е в сила нареждането на ЕСО.
Според
системата на ЕСО, към 10:00 часа активните фотоволтаични мощности, които вкарваха ток в мрежата, бяха общо 484 MW, а вятърните централи бяха 35 MW. Това прави общо 519 MW генериращи мощности от слънце и вятър към момента на влизане на ограничението или общо 14,25% от всички електроенергийни генериращи мощности, активни в системата към този момент, по подаваните в реално време данни на ЕСО. Към същия час на деня 529 MWh от потребената енергия в системата е произведена от ВЕИ.
Засечката към 14:00 часа, който е пиков за производството на фотоволтаиците показват 530 MW фотоволтаици и 96 MW вятърни генерационни мощности или общо 626 MW. Това е 17.3% от общо активните електроенергийни генерационни мощности, активни в системата към този момент.
Това прави над 100 MW повече генерация от ВЕИ централи във времето, в което ЕСО е наложило ограничение, за да може да се гарантира сигурността на електроенергийната система. Увеличението е обяснимо с по-активното слънцегреене в този момент на деня и с факта, че централите може и да не са достигнали лимита си от 60% произведен ток, който имат право да вкарат в мрежата, изчислен на база инсталирания капацитет.
Никола Газдов, председател на Българската фотоволтаична асоциация потвърди този извод като поясни, че централите не произвеждат постоянно максималното количество ток, за което имат капацитет. В някои часове на денонощието те произвеждат 30% от капацитета си, в последствие той може да се увеличи или да спадне.
Тъй като заповедта на ЕСО е ограничаване на база инсталирани мощности, това означава, че при пиково производство, една централа ще работи на 60% от възможностите си, а поради различното слънцегреене през денонощието през останалите часове, тя работи на по-малко от 60% от инсталираните мощности.
По изчисления на Българската фотоволтаична асоциация в пиковите един - два часа на производство на слънчевите централи, техният дял в потреблението достига до 20%, а сумарно за едно денонощие то представлява около 5% от потреблението.
За пореден път Никола Газдов повтори позицията на производителите на зелен ток, че мерки срещу претоварването на системата трябва да се вземат, но е редно решения като това за ограничаване на ВЕИ централите трябва да се прилагат след детайлен анализ на това кой производител колко ток вкарва в мрежата, за да има елемент на солидарност. Според него е важно да се прави и съпоставка на данните за производството с данните за потреблението в реално време. До тогава индустрията остава убедена, че няма доказателства за тяхната виновност по отношение на рисковете от претоварване на електроенергийната система на България.