|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт България
![]() Държавата с национална програма за подготовка на кадри за 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ „Проектът за изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ „Козлодуй“ е най-важният в българската енергетика за следващите десетилетия. Той обаче не може да бъде успешен, без да имаме нужните кадри. Затова, заедно с Министерството на образованието и науката, ще разработим национална програма за кадрово осигуряване на новите мощности“. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на посещение в АЕЦ „Козлодуй“ и в професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ в гр. Козлодуй, която подготвя специалисти за сектора. Във визитата участваха също министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, както и представители на „Хюндай Енджиниъринг енд Канстръкшън“ и „Уестингхаус“, избрани за изпълнители на проекта за 7 и 8 блок.
По думите на министър Станков стратегическият проект за новите мощности има пълна подкрепа от страна на правителството, което създаде междуведомствена работна група за осигуряване на всички аспекти от реализацията му. Осигуряването на подходящи кадри е един от ключовите такива аспекти.
Възложил съм на АЕЦ „Козлодуй“, АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ и ДПРАО да бъде разработена десетгодишна детайлна програма за необходимите кадри година по година, поясни министър Станков. Той припомни, че въвеждането в експлоатация на 7 блок се очаква през 2033 – 2034 г. Предстоящият период дотогава е подходящото време да дадем шанс на младите хора, които имат интерес, да се превърнат в енергийни експерти на световно равнище, участвайки в реализацията на стратегическия проект.
В подкрепа на тази необходимост в АЕЦ „Козлодуй“ ежегодно се провеждат стажантски програми, при които студенти още след първи курс работят в централата.
„През последните пет години от атомната ни централа са отпуснати стипендии на обща стойност 600 хил. лв. за ученици и студенти“, припомни министър Станков. И акцентира върху стратегическата роля на ядрената енергетика в страната и обществената подкрепа за нея: през миналата година 40% от електроенергията ни е произведена от АЕЦ, а 70% от обществото ни подкрепя развитието на ядрената енергетика. „Развитието на Северозападна България е исторически свързано с този сектор и ние сме длъжни да продължим това“, заключи министър Станков.
Държавата вече прилага редица стимули за насърчаване на интереса към специалности, важни за ядрената енергетика - освобождаване от такси, увеличен прием и стимули за висшите училища. „Ще увеличим в пъти и стипендиите в тях, за да ги направим по-атрактивни за младите хора“, допълни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Той допълни, че в много кратки срокове МОН може да предложи конкретни стимули за средното и висшето образование, за да може още от следващата учебна година те да се прилагат. „Стипендията може да достигне и 1000 лв. месечно, ако преценим, че така ще осигурим нужните кадри за индустрията”, обясни той.
С приоритетни инвестиции за подобряване на материалната база и насърчаване на учениците се ангажира министър Вълчев по време на срещата си с директора на Професионална гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ и учителския колектив.
В Професионална гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в Козлодуй се обучават общо 468 ученици, като 80 от тях са в дуална форма на обучение. Това е единственото училище в България, в което се подготвят техници на енергийни съоръжения и инсталации по специалността „Ядрена енергетика“. Другите специалности в професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, по които се осъществява обучение, са: „Топлотехника - топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“. Това са специалности с очакван недостиг на специалисти на пазара на труда. Училището подготвя кадри и по професиите „Електротехник“ – специалност „Електроенергетика“ и „Техник на компютърни системи“ – специалност „Компютърна техника и технологии“. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |