|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() Европейската инвестиционна банка ще удвои или утрои разходите за отбрана през 2025 г.
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) очаква да удвои или дори утрои финансирането, което предоставя за отбранителни проекти през 2025 г., заяви вицепрезидентът на институцията. Изявлението идва в момент, когато ЕС се стреми да увеличи разходите за сигурност с поне 800 милиарда евро в рамките на четири години.
Разклащането на дългогодишните ангажименти на САЩ към европейската сигурност от страна на президента Доналд Тръмп поставя държавите от ЕС в затруднение да намерят необходимите средства за укрепване на своите армии, изправени пред нарастващата, според тях, заплаха от Русия, пише „Ройтерс“.
По-рано този месец ЕИБ, която е банката на правителствата на ЕС, обяви, че ще премахне съществуващите ограничения за финансиране на отбранителни проекти и ще разшири обхвата на допустимите инициативи, въпреки че забраната за финансиране на оръжия и боеприпаси ще остане в сила.
„Тази година, тъй като въведохме нова хоризонтална политика за сигурност и отбрана с решение на борда, не поставяме ограничения за размера на финансирането, което означава, че ще реагираме спрямо броя на представените проекти“, заяви Тереза Червинска от ЕИБ на пресконференция във Варшава.
„Готови сме да увеличим това финансиране по всяко време. Очаквам най-малко удвояване или утрояване на сумата през настоящата година“, казва тя, цитирана от „Ройтерс“.
Червинска посочи, че банката е предоставила 1 милиард евро (1,08 милиарда долара) за финансиране на проекти, свързани със сигурността и отбраната през 2024 г.
„Към момента, що се отнася до сигурността и отбраната вече разглеждаме 14 инвестиционни проекта“, добави тя.
„Наскоро подготвяхме финансиране за проект, свързан с казарми или сгради за настаняване на войници в Литва“, уточни Червинска.
Тя уточни, че проектът засяга „твърдата инфраструктура“ за преместване на военни контингенти в граничните райони на Литва, но отказа да даде повече подробности.
„Когато говорим за сигурност и отбрана, разбира се, това е важно за всички държави-членки на ЕС, но осъзнаваме, че е от първостепенно значение за граничните държави, тоест така наречения източен фланг“, заключи тя. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |