|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт България
![]() Електроразпределителните дружества сa против да възстановят компенсации на държавата
Електроразпределителните дружества изразиха категорично несъгласие с новоприетите законови промени, които ги задължават да възстановят на държавата изплатените компенсации за ток чрез Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Поправките в Закона за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електроенергия бяха окончателно приети в сряда от Народното събрание.
Според промените операторите на електроразпределителните мрежи трябва да върнат средствата, получени от фонда. Ако това не се случи в рамките на месец, сумите ще подлежат на принудително събиране по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Новите норми касаят обезщетения за потребители, останали без електрозахранване за повече от 24 часа в периода 21-31 декември 2024 г. За тази цел правителството отдели 2,2 млн. лева чрез решение на Министерския съвет в края на миналата година.
ЕРМ Запад заяви, че законовите промени ги задължават да заплатят обезщетенията многократно, включително и на лица, които не са били засегнати. Това според тях е несправедливо и представлява непропорционална санкция върху дружествата.
Компанията подчерта, че законът създава опасен прецедент за държавна намеса в частния бизнес и нарушава принципите на правовата държава. Освен това ЕРМ Запад вече е изплатило компенсации на всички засегнати клиенти, които са подали искане и предоставили банкови сметки.
Подобна позиция изрази и EVN България. На извънредна пресконференция председателят на УС Александър Сипек заяви, че компанията е „изненадана“ от решението на парламента, което ги принуждава „изведнъж и внезапно“ да поемат разходите за държавната помощ. Той подчерта, че неспазването на това задължение може да доведе до санкция от 700 000 лева.
Сипек подчерта, че законодателство, което се приема в крачка, не е начинът, по който искат да развиват средата. Той посочи, че са направили бърз първоначален анализ на това решение и смятат, че то нарушава Конституцията на България, но и европейското законодателство. Освен това има и съществен риск от двойно плащане на компенсации на отделни клиенти. По думите му няма как подобни решения да не засегнат страната като бизнес дестинация и място за международни инвестиции.
Вече сме изпращали нашето становище към отговорните политици на съответните комисии и ще използваме всички правни възможности, които имаме, по отношение на това решение, заяви Александър Сипек.
От своя страна „Енерго-Про“ предупреди, че приетите текстове противоречат на основни конституционни принципи, включително защитата на частната собственост, както и на законодателството на Европейския съюз. Според компанията това е недопустима намеса на държавата в договорните отношения между равнопоставени субекти.
„Законът е несправедлив, финансово и правно необоснован. Вместо да подпомогне клиентите, той води до двойно плащане на едно и също задължение от дружествата“, се казва в позицията на „Енерго-Про“. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |