|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() Собствениците на жилища не използват технологии за намаляване на енергийните разходи и емисии
Собствениците на жилища не използват наличните технологии за намаляване на енергийните разходи и емисии, сочи проучване. Според данните домашните емисии през последните години се увеличават постоянно с разпространението на енергоемки устройства и уреди.
В този контекст докладът на Schneider Electric се фокусира върху поведението и бариерите пред готовността за възприемане на енергоспестяващи решения. По-специално тазгодишните резултати подчертават голямата пропаст между осведомеността и действията. 82% от анкетираните смятат енергийната ефективност за „донякъде важна“ или „много важна“, докато 84% заявяват, че енергийната ефективност е най-желаното подобрение на дома, а 70% отговарят, че намаляването на въглеродния им отпечатък е „важно“ за тях.
Много малко от тях обаче предприемат най-ефективните действия за намаляване на потреблението на енергия; само 44% редовно коригират температурата на околната среда при излизане от жилището, въпреки че това е едно от действията с най-голям ефект. В същото време 58% от собствениците на жилища прилагат изключването осветлението като основна стратегия за пестене на енергия, докато то всъщност представлява само около 5% от сметките за електроенергия. Вторият най-популярен метод – изключването на неизползваните зарядни устройства (48%) – също има минимално въздействие, като спестява едва 0,26 долара на зарядно устройство годишно.
Schneider Electric публикува третото издание на своето потребителско проучване в Бяла книга, озаглавена „Развитие на потреблението на енергия в дома: намерения, действия и препятствия пред по-голяма енергийна ефективност на дома“. В него са анкетирани 13 000 души от 11 държави по света и се очертават глобални нагласи към енергийната ефективност на домакинствата, устойчивостта и технологиите за умен дом.
Докладът разкрива още един прекомерен акцент върху осветлението, когато става въпрос за видовете домашни енергийни технологии, които потребителите имат в домовете си, като 52% от потребителите считат, че смарт осветлението подобрява енергийната ефективност. Докато 24% притежават смарт осветление, само 21% имат смарт термостат, като по-малко от половината (46%) признават ползите от него за пестене на енергия. Противно на това доказателствата сочат, че сочат, че такъв термостат може да намали сметките за отопление с до 30% годишно.
За първи път проучването изследва нагласите към изкуствения интелект (ИИ). Въпреки прогнозите , че ИИ и автоматизацията могат да помогнат за намаляване с до 10% на глобалните емисии на парникови газове, 44% от анкетираните заявяват, че никога не биха разчитали на ИИ за домакински задачи, 35% не го разбират напълно, а 41% активно се стремят да го избягват. Освен това 52% считат, че технологията за умен дом е твърде скъпа, въпреки че тези домове могат да постигнат икономия на енергия до 22%.
Проучването също така показва разлика в осведомеността за по-традиционните домашни технологии: 30% от анкетираните не са наясно с функциите на своето електрическо табло, а 16% дори не знаят къде се намира. Електрическото табло е в основата на енергийната система на дома и действа като охрана за осигуряване на безопасността на електрическите устройства и уреди, поради което тази липса на знания създава потенциални сериозни рискове за безопасността, ако състоянието на таблото се игнорира, тъй като домовете стават по-електрифицирани.
„Потребителите искат да намалят сметките си за енергия, да си осигурят енергийна устойчивост и да повишат енергийната ефективност в домовете си. И все пак съществува пропаст между намерението и действието. Днес технологиите за подобряване на енергийната ефективност на дома са налице, но липсва осведоменост за най-продуктивните начини за тяхното внедряване“, посочи Михаел Лотфи Гиергес, изпълнителен вицепрезидент на Home & Distribution в Schneider Electric. „Чрез по-голяма електрификация и цифровизация домашното потребление на енергия може да бъде по-добре измервано и контролирано, както и да усвоява повече възобновяеми източници.“ ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |