|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() Европейската комисия прие работната си програма за 2025 г.
Европейската комисия прие работната си програма за 2025 г., в която очертава амбицията си за повишаване на конкурентоспособността, подобряване на сигурността и укрепване на икономическата устойчивост в ЕС. Тя се основава на ангажиментите, изложени в политическите насоки и писмата за определяне на ресора, изпратени от председателя Фон дер Лайен.
Работната програма е съсредоточена върху водещите инициативи, които Комисията ще предприеме през първата година от своя мандат в отговор на въпросите от най-голямо значение за европейците. Тя отразява необходимостта от повече възможности, иновации и растеж за граждани и предприятия, за да се насърчи в крайна сметка един по-сигурен и проспериращ ЕС, съобщава ЕК.
Работната програма е придружена от съобщение относно изпълнението и опростяването. В него се посочва как Комисията планира през следващите пет години да улесни прилагането на правилата на ЕС на практика, да намали административната тежест и да опрости правилата на ЕС. В документа се съдържат цели и инструменти, които да спомогнат за облекчаване на регулаторната тежест, повишаване на конкурентоспособността и устойчивостта и за постигане на бързи и значими подобрения за хората и предприятията.
Стратегическа програма за изпълнение и опростяване
В работната програма за 2025 г. се поставя силен акцент върху опростяването. Тя включва първата поредица пакети „Омнибус“ и предложения, чиято цел е да се подобри и ускори работата на политиките и законодателството на ЕС, за да се укрепи конкурентоспособността на ЕС.
Първият пакет „Омнибус“ ще представи широкообхватно опростяване, особено в областта на отчитането на финансирането за устойчиво развитие, дължимата грижа на дружествата във връзка с устойчивостта и таксономията. С други инициативи, като акта за механизъм за ускоряване на промишлената декарбонизация, ще се рационализират издаването на разрешения, разрешителните и изискванията за отчетност. Ново определение за малките дружества със средна пазарна капитализация ще облекчи регулаторната тежест, така че МСП да срещат по-малко пречки при разрастването си.
С мерките за опростяване по отношение на общата селскостопанска политика и други области на политиката, засягащи земеделските стопани, допълнително ще се разгледат източниците на сложност и прекомерна административна тежест за държавната администрация и земеделските стопани. Ще бъдат проучени допълнителни предложения за опростяване, включително евентуален пакет „Омнибус“ в областта на отбраната, за да се подпомогне постигането на инвестиционните цели, които ще бъдат определени в бялата книга, и да се даде възможност на новаторските дружества да процъфтяват.
Заедно напред: основните цели на работната програма на Комисията за 2025 г.
• Устойчив просперитет и конкурентоспособност: с новосъздадения компас за конкурентоспособността ще се направляват усилията за устойчив растеж, като стратегията на ЕС за стартиращите и разрастващите се предприятия ще предостави повече възможности на предприемачите чрез по-добър достъп до капитали. В основата на плана за сътрудничество за декарбонизация и конкурентоспособност е Пактът за чиста промишленост, който ще проправи пътя към предложената цел за намаляване на емисиите с 90 % до 2040 г.
• Отбрана и сигурност: на фона на напрежението на геополитическата сцена ЕС активизира усилията си за гарантиране на сигурността и осигуряване на мир, като представя планове за изграждане на стабилно бъдеще за европейската отбрана. С колективни и стратегически инвестиции в сътрудничество с НАТО ЕС се стреми да подсили отбранителната си промишленост и да намали зависимостите. Стратегията на Съюза за готовност ще подобри предвиждането на кризи и устойчивостта, подсилена от инициативи като стратегията на ЕС за натрупване на запаси и Акта за критично важните лекарства, за да се осигурят ключови ресурси.
• Подкрепа за хората, укрепване на нашите общества и на социалния ни модел: с цел да затвърди уникалния и високоценен социален модел на Европа и да засили социалната справедливост, Комисията ще оглави усилията за модернизиране на социалните политики чрез новия план за действие на Европейския стълб на социалните права. В стремежа си да се адаптира към технологичните, демографските и секторните трансформации Комисията ще представи Съюза на уменията, за да гарантира, че всички работници получават образованието и обучението, от които се нуждаят.
• Запазване на качеството ни на живот: Комисията ще представи визия за селското стопанство и храните, за да осигури стабилна рамка за земеделските стопани и да очертае пътна карта за ключови предложения. С пакта за океаните ще се създаде единна рамка за политиките в областта на океаните, чиято цел ще бъде опазването на състоянието на океаните и стимулирането на синята икономика на ЕС. Освен това в европейската стратегия за устойчивост на водните ресурси ще бъде възприет подход „от извора до морето“ за ефективно управление на водните ресурси и справяне с последиците от изменението на климата, като наводненията и сушите. Пакетът за опростяване на общата селскостопанска политика ще бъде насочен към източниците на сложност и административна тежест за земеделските стопани и държавната администрация.
• Защита на демокрацията и отстояване на ценностите: с инициативи като европейския щит за демокрацията ще се търси справяне със заплахи като нарастващия екстремизъм и дезинформацията. Комисията планира също така да подобри стратегиите за борба с дискриминацията, основана на пол, увреждане, сексуална ориентация или раса, включително чрез обновена стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК и нова стратегия за борба с расизма.
• Европа в света: възползване от нашата мощ и нашите партньорства: успоредно с работата за свободата на Украйна, която продължава да бъде приоритет, ЕС поддържа ангажимента си за справедлив, всеобхватен и траен мир въз основа на решението за две държави в Близкия изток. Пактът за Средиземноморието и стратегията за Черно море ще се съсредоточат върху регионалното сътрудничество, икономическите инвестиции и сигурността, а новата стратегическа програма ЕС—Индия ще осигури всеобхватен подход за определяне на областите от общ стратегически интерес.
• Съвместно постигане на резултати и подготовка на Съюза за бъдещето: Комисията планира да представи нова многогодишна финансова рамка, която да бъде съсредоточена върху опростяването на достъпа до финансиране от ЕС и засилването на финансовото въздействие в подкрепа на националното, частното и институционалното финансиране. Освен това с акцента върху прегледите на политиката преди разширяването ще се направи допълнителна оценка на последиците и въздействието на разширяването върху всички политики на ЕС, като се гарантира, че политиките ни могат да продължат ефективно да водят до резултати в един по-голям Съюз.
Всяка година Комисията приема работна програма, в която излага списък на действията, които ще предприеме през следващата година. Тъй като новият колегиум започна работа на 1 декември 2024 г., работната програма на Комисията за първата година от новия мандат беше приета на 11 февруари 2025 г., допълват от ЕК. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |