|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() Балтийските републики синхронизираха електропреносните си мрежи с тази на ЕС
Естония, Латвия и Литва са напълно независими от електроенергийните системи на Русия и Беларус, съобщи Европейската комисия. Те успешно се интегрираха във вътрешния енергиен пазар на ЕС, като се присъединиха към европейската континентална мрежа чрез Полша. Това им позволява да управляват собствените си енергийни системи според общи и прозрачни европейски правила.
Синхронизацията на Балтийските държави не само повишава сигурността на енергийните доставки в целия Съюз, но и подпомага интеграцията на възобновяемата енергия в системата, което в крайна сметка ще доведе до по-ниски разходи за потребителите, пише в съобщението на ЕК.
Проектът за синхронизация е приоритетен за Европейската комисия и е получил безпрецедентна политическа, техническа и финансова подкрепа през последните 15 години. ЕС е осигурил над 1,23 милиарда евро чрез механизма „Свързана Европа“, покривайки 75% от инвестиционните разходи. Допълнителни инвестиции са финансирани чрез Механизма за възстановяване и устойчивост в Латвия и Литва за укрепване на електроенергийната инфраструктура.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, еврокомисарят по енергетиката и жилищната политика Дан Йоргенсен и еврокомисарят по отбраната и космическите въпроси Андрюс Кубилиус участваха в церемонията „Ден на енергийната независимост“ в Литва, заедно с лидерите на трите Балтийски държави, Полша и други ключови участници в проекта.
Балтийските държави бяха последните членки на ЕС, чиито електроенергийни мрежи все още функционираха в рамките на руската и беларуска система, където честотата на електричеството се контролираше централно от Москва. Това ги правеше уязвими към използването на енергетиката като инструмент за натиск от страна на Русия. Присъединяването им към електроенергийната мрежа на ЕС гарантира пълния им суверенитет в управлението на енергетиката и засилва енергийната сигурност в региона на Източното Балтийско море и в целия ЕС.
Успехът на този проект е доказателство за ангажираността на всички държави-членки на ЕС, особено на трите Балтийски страни и Полша, както и на бизнеса, инвеститорите и операторите на преносни системи, които завършиха проекта 10 месеца предсрочно, допълват от ЕК.
Работата по проекта продължава с изграждането на 700-мегаватовия интерконектор „Harmony Link“ между Литва и Полша, който трябва да бъде завършен до 2030 г. Европейската комисия продължава да подкрепя синхронизацията чрез стратегически инвестиции в ключови проекти от общ интерес, включително тези по Регламента на ЕС за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E).
„Днес се пише история: Балтийските държави постигат енергийна независимост. Последните електропреносни мрежи в Европа, които все още бяха свързани с Русия, вече са напълно интегрирани във вътрешния енергиен пазар на ЕС с подкрепата на над 1 милиард евро европейско финансиране през годините. Последните останали електропроводи с Русия и Беларус ще бъдат демонтирани. Тези вериги на зависимост ще останат в миналото. Това е свобода – свобода от заплахи и изнудване. Поздравления за началото на тази нова епоха“, заяви Урсула фон дер Лайен. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |