|
||
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света29.11.2024 г. 10:47 ч. OMV Petrom прехвърля 50% от блока „Хан Аспарух“ в Черно море на израелската NewMed Energy
OMV Petrom, най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа, обяви стратегическо партньорство с NewMed Energy Balkan, дъщерно дружество на NewMed Energy. Основната цел на сътрудничеството е да се постигне напредък при проучвателните дейности в офшорния блок „Хан Аспарух“ в България. NewMed Energy е водещa израелска енергийна компания за проучвания, разработване, добив и продажба на природен газ и кондензат. Двете страни подписаха споразумение, съгласно което OMV Petrom ще прехвърли 50% дял в проекта на NewMed Energy Balkan, но ще запази ролята си на оператор. NewMed Energy от своя страна ще поеме значителна част от разходите за операциите по проучване и оценка.
Очаква се сделката да бъде финализирана през първата половина на 2025 г., след като бъдат изпълнени няколко търговски условия и съответните български органи дадат одобрение.
Проучването в българския офшорен блок „Хан Аспарух“ е от особена важност за гарантиране на енергийната сигурност в България и региона, напомнят от OMV Petrom.
Партньорството между OMV Petrom и NewMed Energy позволява на двете страни да споделят рисковете и разходите, свързани с проекта, като по този начин улесняват напредъка на проучвателните дейности.
Кристиан Хубати, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за проучването и производството: „С опита си на оператор в плиткитe и дълбоките води на Черно море, OMV Petrom внася богат опит в региона. Предвид близостта до Румъния и геоложките сходства, България е естествено продължение на нашите офшорни дейности. Напредъка на проучвателните дейности в страната има потенциал да подпомогне сигурността на енергийните доставки в България и региона.“
„Хан Аспарух“ е проучвателен блок, разположен в западната част на Черно море в България. Той се намира южно от блок Neptun Deep в Румъния, с площ от 13 712 км² и дълбочина на водата малко под 2000 м. Проучвателните дейности започнаха през 2012 г. и включваха геоложки и геофизични проучвания, както и пробиване на три проучвателни сондажа. През май 2020 г. завърши обширна 3D сеизмична кампания за идентифициране на потенциални цели за сондиране.
OMV Petrom има над 40-годишен опит в добива на нефт и газ в Черно море. В румънския сектор компанията оперира няколко блока, в които се добиват нефт и газ в плитките води. В дълбоководните райони OMV Petrom, в партньорство с Romgaz, разработва блока Neptun Deep с прогнозни обеми от 100 млрд. куб. м газ. Първият добив на газ от Neptun Deep се очаква през 2027 г. Няма публикувани коментари Влез за да коментираш СъбитияНяма въведени записи в тази категория! АнкетаС какво транспортно средство стигате до работните си места? |
|