|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() ЕС прие законодателния акт за изкуствения интелект
От следващия месец в Европейския съюз влизат в сила нови правила, касаещи изкуствения интелект (ИИ) и неговата употреба, като това стана възможно, след като страните от Общността одобриха сделка, която бе първоначално договорена през декември, предаде „Ройтерс“. Законодателният акт за изкуствения интелект (AI Act) има за цел да направи използването на ИИ в Европейския съюз по-безопасно и се основава на предложение, направено от Европейската комисия през 2021 г. През март Европейският парламент прие нормативната уредба.
В разпоредбите се регламентира, че системите с изкуствен интелект ще бъдат категоризирани в различни рискови групи в бъдеще. Колкото по-високи са потенциалните рискове на дадено приложение, толкова по-високи ще бъдат изискванията, съобщава БТА.
Например системите с изкуствен интелект, които се считат за особено рискови и се използват в критични инфраструктури или в секторите на образованието и здравеопазването, ще трябва да отговарят на строги изисквания.
Такива се явяват спазването на законодателството на ЕС в областта на авторското право и публикуване на подробно обобщение на съдържанието, използвано за обучение на модела. Моделите на по-мощните системи за ИИ с общо предназначение, които биха могли да породят системни рискове, ще бъдат подложени на допълнителни изисквания, включително извършване на оценка на модела, оценяване и ограничаване на системните рискове и докладване за инциденти.
Определени приложения за изкуствен интелект, които нарушават ценностите на ЕС, са напълно забранени. Това включва познатите в Китай оценката на социалното поведение, известна още като „социално оценяване“.
Предвижда се на национално равнище ще бъдат създадени регулаторни лаборатории и ще се провеждат изпитвания в реални условия, които трябва да бъдат достъпни за МСП и стартиращите предприятия, с цел да се разработи и обучи новаторски ИИ преди пускането му на пазара. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |