|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() GIE Vision 2050: Газовата инфраструктура с ключова роля за декарбонизацията на икономиката на ЕС Възможностите за съхранение на енергия ще се увеличават при изгодни ценови нива
Членовете на асоциацията Gas Infrastructure Europe (GIE) са решени да изпълнят целите на ЕС по Парижкото споразумение за климатичните промени, като в същото време гарантират достъпни доставки на енергия за всички граждани. GIE вярва, че декарбонизацията може да бъде постигната само по достъпен начин чрез подпомагане на нисковъглеродните енергийни процеси. Това включва използването на значителни количества на възобновяеми или декарбонизирани газове като гориво за отопление, в индустрията и в транспортния сектор (метан и водород), съобщава GIE. Асоциацията е представила своите разбирания за развитието на европейската енергетика в своята визия до 2050 г. – GIE Vision 2050. В документа тя изтъква голямата роля на газовата инфраструктура за преминаването към по-чиста енергия, като се базира на три стълба – инфраструктура, интеграция и иновации.
Членовете на асоциацията ще продължат да доставят надеждна, чиста и достъпна енергия в рамките на Съюза до 2050 г. и след този период, уверява GIE. Значителни икономии могат да бъдат постигнати от използването на съществуващата газова инфраструктура за доставки и съхранение на повишените количества възобновяема и декарбонизирана енергия, в сравнение с изграждането на нова електрическа мрежа.
Разрастващите се съоръжения на газовата система, които скоро ще се превърнат в напълно развит европейски пазар за всички видове газове, ще достигнат сравнимо ниво на пазарна интеграция и ценова конвергенция, което ще е от полза за всички европейски потребители. Интегрираният системен подход за развитието на газовата инфраструктура и електрическите мрежи ще оптимизира доставките на енергия до потребителите и ще повиши възможностите за съхранение на възобновяема енергия, което ще надхвърли капацитета на батериите при по-ниска цена.
Операторите на газова инфраструктура са отворени към възможностите, които предлага преходът към по-чиста енергия и ще предложат иновации в начина си на работа за постигане на декарбонизацията. Използването на съоръженията на газовата инфраструктура увеличи съхраняваната възобновяема енергия чрез интеграцията на секторите, позволявайки иновации, като например въглеродно неутрален метан да се произвежда за директна употреба или въвеждане в газовата мрежа.
„Има значителна промяна в бизнеса по отношение на решенията за нисковъглеродна енергия в много държави от ЕС. Визията на GIE до 2050 г. отразява целите на членовете на асоциацията да бъдат част от решението за постигане на декарбонизация на икономиката“, каза Жан-Марк Льороа, президент на GIE.
Асоциацията приветства и нов член - Conexus Baltic Grid от Латвия. Conexus Baltic Grid бе създадена наскоро в резултат на либерализацията на газовата система. Компанията е оператор на единственото газово хранилище в Балтийските държави и има ключова роля за сигурността на доставките в региона. Тя експлоатира близо 1200 км газопроводи и свързва Литва, Естония и Русия.
GIE назначи и четирима нови членове на Управителния съвет и приветства следните представители на Gas Transmission Europe (GTE): Torben Brabo (Energinet, Дания), Gaetano Mazzitelli (SNAM, Италия), Piotr Kuś (Gaz-System, Полша) и Harald Stindl (Gas Connect, Австрия), който пое ролята на президент на GTE.
![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |