|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() 11 енергийни асоциации подкрепиха стратегията на ЕК за неутрална към климата икономика Сдруженията посочват, че интеграцията в сектора ще има ключова роля за декарбонизацията на енергийната система на Европа
11 европейски асоциации от енергийния сектор се обявиха в подкрепа на новата стратегия на Европейската комисия (ЕК) за просперираща, модерна, конкурентоспособна и неутрална към климата икономика. Това става ясно от съобщение на Gas Infrastructure Europe (GIE). В него се посочва, че сдруженията представляват над 3500 организации, които работят с природен, възобновяем и декарбонизиран газ и развиват газовата инфраструктура на Европа. Оттам изтъкват още, че са готови да се ангажират с целите на ЕС за декарбонизиране на енергийната система.
„Парижкото споразумение промени енергийния сектор по позитивен начин и ние приветстваме съвместната работа с ЕС за разработването на насочена към бъдещето стратегия, която признава икономическите, социалните и технически възможности и предизвикателства, свързани с дългосрочната декарбонизация“, се посочва още в съобщението.
Оттам изтъкват, че това може да се постигне чрез използването на възобновяеми и декарбонизирани газове и на газовата инфраструктура.
От енергийните асоциации припомнят, че съществуващата инфраструктура е базирана предимно на природен газ, чрез който беше постигнато съществено намаляване на въглеродните емисии от 1990 г. насам. Въпреки това има значителен потенциал за преминаване към възобновяеми и декарбонизирани газове, както се посочва и в стратегията. В съобщението се посочва, че възобновяемите биогазове, като биогаз и биометан, вече имат съществена роля в някои страни-членки и допринасят за кръговата биоикономика. Иновациите в производството и употребата на други възобновяеми и декарбонизирани газове също са в процес на развитие.
Операторите на газовата инфраструктура са ангажирани с доставките на надеждна и достъпна възобновяема и декарбонизирана енергия в Европа до 2050 г. и след този период, посочват енергийните асоциации. Газовата мрежа, подземните хранилища и съоръженията за LNG ще транспортират и съхраняват възобновяеми и декарбонизирани газове, включително водород, за да посрещнат нуждите на индустрията и домакинствата.
Газовите мрежи могат да издържат при високо ниво на колебание на енергийното търсене, което ги прави много гъвкави. Освен това газовете могат лесно да се съхраняват в големи и малки количества, осигурявайки ресурси за посрещането на ръстовете в потреблението, се изтъква в съобщението.
Енергийните асоциации предупреждават, че съхранението на енергия може да стане прекалено предизвикателно и скъпо, ако се разчита само на електроенергийния сектор. Оттам припомнят още, че според визията на ЕК сигурността на доставките ще бъде подобрена именно чрез устойчивостта и гъвкавостта на газовата мрежа.
Интеграцията на различните сектори е в основата на дългосрочната енергийна визия на ЕС, се посочва още в съобщението на GIE. Хибридната енергийна инфраструктура и свързването на секторите ще формира гръбнака на декарбонизираната енергийна система на ЕС, считат енергийните асоциации.
Оттам посочват още, че интеграцията на секторите ще се развива чрез по-широката употреба на газовете в хибридни приложения като тези в отоплението и транспорта, а също и в индустриални приложения.
Използвани заедно или поотделно, обединените качества на електричеството и възобновяемите и декарбонизирани газове са съществени за постигането на дългосрочните климатични цели ефективно и навреме, се изтъква в съобщението на GIE. Там се посочва още, че асоциациите от бранша очакват да работят съвместно с ЕК за развитието на дългосрочната визия на ЕС за намаляване на парниковите газове към стратегия за интеграция на секторите.
![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |