|
||
![]()
Онлайн бюлетин
Регистрирайте се в бюлетина, за да получавате актуални новини и информация от publics.bg |
НовиниОт света
![]() Предлагат промени в евродирективата за качеството на питейната вода Домакинствата в ЕС могат да спестят до 600 млн. евро годишно от намалената консумация на бутилирана вода
Европейската комисия (ЕК) предлага да бъде преразгледана директива 98/83/ЕО за питейната вода, съобщиха от пресслужбата на институцията. Така ще се повиши качеството на питейната вода, ще се подобри достъпът до питейно водоснабдяване и ще се осигури по-качествена информация за гражданите. Предложението за промени е придружено от оценка на въздействието и препоръките на Световната здравна организация (СЗО). От ЕК посочват, че новото законодателно предложение има за цел да гарантира правото на достъп до водоснабдителни услуги с добро качество. То е отговор на първата успешна европейска гражданска инициатива „Право на вода“ (Right2Water), която събра 1,6 млн. подписа за подобряване на достъпа до безопасна питейна вода за всички европейци. „Чрез европейската гражданска инициатива ясно и високо прозвуча гласът на гражданите, призоваващи за действия, с които да се гарантира достъпът до безопасна питейна вода“, коментира първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс.
Друга от целите на предложението е да се гарантира, че доставчицте предоставят на клиентите си по-ясна информация за потреблението на вода, структурата на разходите и цената на литър. Така хората ще могат да правят сравнение с цените на бутилираната вода. Това ще допринесе за изпълнението на екологичната цел за използване на по-малко пластмаси и намаляване на въглеродния отпечатък на ЕС, както и за постигането на целите за устойчиво развитие.
„С това предложение ще се улесни преходът към кръгова икономика и ще се подпомогнат държавите членки в усилията им да управляват ефективно питейната вода като ресурс“, коментира зам.-председателят на ЕК Юрки Катайнен, който отговаря за растежа, работните места, инвестициите и конкурентоспособността. Той обясни, че това предполага използване на по-малко енергия и намаляване на загубите на вода. Според него чрез законовите промени потребителите ще бъдат стимулирани да консумират чешмяна вода.
Повечето хора, живеещи в ЕС, разполагат с много добър достъп до висококачествена питейна вода благодарение на съществуващото законодателство на Съюза. Стремежът на ЕК е да се погрижи това високо качество да се запази в дългосрочен план. Така към списъка с критерии за определяне на безопасността на водата ще бъдат добавени нови и новопоявяващи се вещества (например легионела и хлорати). При разширяването на списъка ще бъдат отчетени последните научни данни и препоръките на СЗО.
Съгласно новите правила от държавите членки се изисква да подобрят достъпа до питейна вода за уязвимите и маргинализираните групи. Това означава предвиждане на оборудване за достъп до питейна вода на обществени места, кампании за информиране на гражданите относно качеството на водата и насърчаване на администрациите и управителите на обществени сгради да осигуряват достъп до питейна вода.
Друга промяна предвижда хората да разполагат с разбираема и удобна за ползване онлайн информация за качеството на питейната вода и за водоснабдителната система в съответния регион. Целата е така да се повиши доверието в качеството на чешмяната вода. Според оценките новите мерки ще намалят възможните рискове за здравето, свързани с питейната вода, от 4% на по-малко от 1%.
Ако намалят консумацията си на бутилирана вода, домакинствата в Европа могат да спестят повече от 600 млн. евро годишно. Освен това биха могли да допринесат за намаляване на пластмасовите отпадъци, генерирани от консумацията на бутилирани води, а също и за намаляване на попадащите в моретата отпадъци. Пластмасовите бутилки са най-често срещаният пластмасов артикул за еднократна употреба, замърсяващ европейските плажове, припомнят от ЕК.
С актуализирането на Директивата за питейната вода ЕК прави важна законодателна стъпка напред в изпълнението на стратегията на ЕС за пластмасите, обявена на 16 януари 2018 г. По-доброто управление на питейната вода от страна на държавите членки ще елиминира загубите и ще допринесе за намаляване на въглеродния отпечатък. Така предложението ще даде и съществен принос за постигането на целите за устойчиво развитие до 2030 г. (цел 6) и на целите на Парижкото споразумение относно изменението на климата. ![]() Няма публикувани коментари Влез за да коментираш
|
![]() |
![]() |
![]() |