До 60% достига ледоходът по река Дунав. Корабоплаването е силно затруднено, съобщи директорът на агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" Павлин Цонев.
Край Русе и Силистра ледоходът е 60%. При Тутракан е 50%, а при Свищов - 10. Цонев обясни, че е възможно да се поиска съдействие от румънска страна, които да изпратят кораб за ледоразбиването и осигуряването на стоянки за корабите, информира БТА.
Последното замръзване на реката при Силистра е било през 1985 година, а първите писмени сведения за такова замръзване са от зимата на 1902 - 1903 г. Екипаж на хидроложкия кораб "Вит" на Агенцията за проучване и поддържане на плавателния път (АППД) единствено е успял да прибере шамандурите в участъка. Засега корабоплаването в района продължава, информира Дарик радио.