Интервюта Bookmark and Share

14.11.2016 г.
Васко Начев, консултант по проучване и добив на нефт и газ
Total може да поиска удължаване на договора за „Хан Аспарух”
АВТОР: Теодора Тодорова

- Г-н Начев, как да четем съобщението на Total, състоящо се от едно изречение за откритието на нефт в блок „Хан Аспарух”?

- Самият факт, че от 30-те страници, които съдържа тримесечният отчет на Total, информацията, отнасяща се за блок „Хан Аспарух” е от едно изречение, в което недвусмислено е казано – има наличие на нефт, означава няколко неща. За да излезе такова съобщение, по време на сондирането при всички положения е имало някакви газопроявления по време на сондирането. Не бива обаче да се бърза и да се казва, че има нефт, защото това е само първата индикация, че има някакви въглеводороди. Това са данни от измерването по време на самото сондиране.

След това, когато са направени тестовете след завършването на сондажа, тогава нещата не се оказват от най-розов характер – няма сериозни количества, които постъпват от пласта, след направената депресия. И затова според мен нямаше никакъв шум около това изпитание. Спомняте си, че то завърши в средата на септември. Тогава нямаше никаква информация, освен че някои хора побързаха да отпишат целия блок.

Тук веднага искам да кажа, че проучването на един блок нито започва, нито завършва с един сондаж. Това трябва да бъде ясно на всички. Наличието на нефт в пласта е потвърдено след вземането на проби от т.нар. site core drilling, това означава в  ядковите скални образци. На тази основа Total пуска това изречение. От тук нататък, ако някой се изкуши да говори за количества, за перспективи, то няма да бъде коректно нито в едната посока, нито в другата.

- Какво предстои да бъде направено?

- След тази информация, която Total ще върже данните от сондажа с тези, които те имат от 3D сеизмиката. Ще направят реинтерпретация на всички тези данни и едва тогава ще решат къде е най-подходящото място за разполагането на втория сондаж, който евентуално предстои да бъде направен след това. Обработката на тези данни ще отнеме 6-7 месеца.

Има една малка подробност и тя е дали Total са заделили средства в бюджета си за следващата година, за втори сондаж. Ако такива са предвидени, той ще бъде направен. Ако, обаче, финансовите възможности на компанията са такива, че те не биха си позволили да отделят тези средства, които са от порядъка на поне 100 млн. долара, тогава Total би трябвало да поискат отлагане, тоест удължаване на времето за проучване на блока с поне още 2 години. До края на годината предстои да разберем как ще се развият нещата около втория сондаж.

Договорът за проучване в блок 1-21 Хан Аспарух на Total изтича 2017 г., но в него има клауза при определени условия - като наличие на интересни и перспективни структури, да може да бъде удължаван на два пъти с по две години.

- Смятате ли, че Total ще поиска удължаване на срока на договора?

- За мен това е по-реалната възможност, защото ситуацията в момента в глобален аспект в бранша е изключително тежка и възможностите на компаниите са доста ограничени. От тази позиция допускам този вариант за развитие. Разбира се, по-благоприятният вариант за нас е Total да осигурят необходимите средства и да се започне и втория сондаж. Но все пак трябва да се има предвид, че разходите, които тази година Total направи за проучването на блок „Хан Аспарух” се равняват на всичките инвестиции, които компанията прави в цяла Африка.

Сондирането, особено в морския шелф е изключително скъпо и сложно нещо. И като цяло успеваемостта на сондажите е между 25% и 30% в глобален мащаб. Така че, всички тези изказвания, които вървяха от 2012 г. досега, че едва ли не ще залеем Европа с газ, са толкова безпочвени и базирани на хипотези твърдения.

- Вярно ли е твърдението, че след като Total не обявиха веднага откритие на въглеводороди в блока, това означава, че данните от сондажа никак не са обнадеждаващи за България? Каква е практиката за обявяване на перспективните открития?

- Логиката е близка или такава, но не е задължителна, особено, когато има колебания, защото нали си давате сметка, че ако се обяви нещо авансово и след това то не се потвърди, Total ще понесе изключително жестоки санкции и загуби на борсата. Затова те не си позволяват да говорят предварително, преди да имат конкрeтните цифри.

В действителност нещата са доста по-сложни, отколкото се представят. Но тъй като у нас това е единственият сондаж за цялата година, затова той е натоварен със свръх очаквания и фокусът е насочен изцяло върху него. Това по-скоро вреди, отколкото да помага, дори на компания, като Total.

- Доколко може да се прави връзка между резултатите от проучването на румънския блок „Нептун” и очакванията за българския „Хан Аспарух”?

- Румънската част е съвсем отделен блок. Това са съвсем отделни структури. Водният стълб, който е в румънския блок „Нептун” е 900 метра. В блок Хан Аспарух е 2000 метра. Да не говорим, че като характер, като възраст потенциалните резервоари са различни. Така че, няма нищо общо блока в румънски води с нашия.

- Как ниските цени на петрола се отразиха на инвестициите в проучвания за нефт и газ в световен мащаб? Какъв спад се отчита от индустрията?

- Дейностите по проучване са много свити, затова казвам, че браншът като цяло се намира в изключително тежко положение. Само преди две години плуваше в доста голям разкош, бих казал – с охолен живот. Капризите бяха на доста високо ниво. Добрите специалисти поставяха изключително неприемливи и трудно изпълними условия. Действително, бяхме се самозабравили. Всички компании бяха жестоко притиснати до стената.

През 2014 г. нямаше компания, която да не преструктурира бюджета си за 2015 г. Ако помните, Total трябваше да започне проучванията на блок „Хан Аспарух” през 2015 г., но те започнаха през 2016 г., просто защото нямаше свежи пари. Първото нещо, което съкратиха всички компании беше именно морското сондиране, защото то е най-скъпото, а в същото време рискът е доста висок.

- Какъв спад се отчита в сравнение с 2014 г.?

- Спадът е с над 60% в сравнение с 2014 г. Много ясен показател за реалната ситуация в бранша е спирането на сондажните апаратури от работа в САЩ. От 1830 работещи сонди, те бяха намалени до под 300. Около 500 хил. са съкратените работни места в глобален мащаб. Сега де факто няма нито един сериозен голям проект, който да върви. Има само две места в света, за които се отчита съвсем минимален ръст. Това са Саудитска Арабия и Кувейт, където бих казал, работят с пълна пара. Всичко друго е претърпяло съкращения като обеми.

- Каква е вашата прогноза – колко още ще продължи сегашната ситуация?

- Това с ниските цени на петрола няма да продължи до безкрайност, не е и първият случай, в който браншът се озовава в такава ситуация. Ако се върнем малко назад, аз си спомням 1998 г., когато нефтът падна до 9,75 долара за барел. По това време бях в Египет, работех за „Халибъртън”. Тогава за две седмици точно те съкратиха 5000 човека. От тогава до 2007 г. браншът беше оставен на самотек. Никой не инвестираше в обучение на кадри, всеки работеше с това, с което разполага. След това дойде т.нар. шистова революция през 2008 г., когато бумът беше огромен и ръстът в пъти спрямо 1998 г. Тогава отново бяха наети много хора и се стигна до тези зашеметяващи заплати, за които ви говорех.

- Да очакваме ли, че и сегашната ситуация с ценовите нива на петролния пазар ще продължи близо 10 години?

- Не, със сигурност няма да продължи 10 години. 2017 година няма да се различава драстично от 2016 г., но след 2017 г. бъдете сигурни, че ще има, макар и не с много големи темпове, подем в проучването и сондирането, защото сегашната ситуация не може да е до безкрайност. За да се поддържат нивата на добив, трябва ново сондиране, а сега това се прави с много по-ниски темпове. И следващата година ще бъде подобна, прогнозирам, че петролът няма да може да качи над 60 долара на барел до края на 2017 г.

- Включвате ли в тази прогноза евентуалното намаляване на добивите, което беше принципно договорено от ОПЕК?

- Това е болна тема. Още 2014 г. казах, че ОПЕК е никому ненужна организация и тя рано или късно ще стигне до разпад. На практика ОПЕК няма никакви лостове за контрол на пазара. Има друг водещ играч и това са САЩ. Виждате всички блъфове, с които ОПЕК се опитват да подкрепят цената, но те дават много кратък и незначителен ефект на пазара, защото има над 2 млн. барела дневен добив, за който няма пазар. За да бъде постигнат някакъв контрол, трябва да има драстично намаление на добивите, а никой не иска да го направи това, защото автоматично означава загуба на пазарен дял.

Да не говорим, че ОПЕК се опитва да привлече и Русия в опитите си за замразяване на добивите.
Русия няма техническата възможност, освен че няма и финансова изгода за намаляване на добивите си. Причината е, че за нефта, който се добива в Сибир, ако спре добива от даден сондаж, той никога повече не може да бъде пуснат, поради изключително ниските температури там.

- Ще има ли според вас изборът на Доналд Тръмп влияние върху петролните цени в дългосрочен план и в каква посока?

- Елементът политически риск не съществува като компонента в ценообразуване на суровия петрол. Така че, цената на нефта едва ли ще се повлияе трайно от избора на Тръмп. По-скоро, надеждите на зелените организации до известна степен са попарени, тъй като Хилари Клинтън обещаваше чудеса в тяхна подкрепа.

- Имате ли някаква информация как върви 3D сеизмиката на блок „Силистар”?

- Силистар е нещо много далечно. В момента се прави 3D сеизмиката. Тя ще върви поне 3-4 месеца. След това поне една година ще върви интерпретацията на данните. В договора на Shell няма предвиден сондаж на блок „Силистар”. Ако обаче Shell регистрира достатъчно интересна структура, бъдете сигурни, че и те ще поискат да направят сондаж. Но по мое мнение, „Силистар” изобщо не бива да се споменава като някакъв потенциал към днешна дата.

Васко Начев е сондажен инженер, завършил е Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”. Работи като консултант по проучване и добив на нефт и газ в различни държави от Близкия Изток, Египет, Казахстан и последно в Индонезия. Автор е на множество статии и анализи отнасящи се до нефтения и газов сектор както у нас, така и в международен план.


Всички интервюта

Няма публикувани коментари
Влез за да коментираш


Интервю

21.02.2024  инж. Лозко Лозев, Председател на УС и Изпълнителен директор на „Български ВиК Холдинг“
Темповете, с които се подменя водопроводната и канализационна мрежа, са много бавни
Пълен текст

Събития

Няма въведени записи в тази категория!

Анкета

С какво транспортно средство стигате до работните си места?











 



Нашият уебсайт използва „бисквитки“, които гарантират възможно най-оптимална работа със сайта. За повече информация вж. как се използват „бисквитки“ и как да промените настройките си.

„Бисквитки“

Какво представляват „бисквитките“?

„Бисквитката“ е малък текстови файл, който даден уебсайт съхранява на Вашия компютър или мобилно устройство при всяко Ваше посещение на сайта. Използването на такива файлове е широко разпространено, за да могат да функционират уебсайтовете или да са по-ефективни, както и за да се предоставя информация на собствениците на сайта.

Как става използването на „бисквитките“?

Уеб сайта Google Analytics — услуга за уеб анализ, предоставяна от Google, Inc. („Google“), за да се подпомогне анализът на използването на уебсайта. За тази цел Google Analytics използва „бисквитки“ — текстови файлове, които се съхраняват на Вашия компютър.

Получената чрез тези файлове информация относно начина Ви на ползване на уебсайта — стандартна информация за регистрация в интернет (вкл. Вашия IP адрес) и информация за поведението на посетителите в анонимна форма — се предоставя на Google и се съхранява от него, включително на сървъри в САЩ. Google ще направи анонимна изпратената информация чрез премахване на последния октет от Вашия IP адрес преди нейното запазване.

Google използва тази информация съгласно условията за ползване на Google Analytics, за да прави оценка на начините на ползване на уебсайта и да докладва относно дейностите, извършвани на уебсайта.

Няма да използваме и няма да допуснем трета страна да използва инструмента за статистически анализ с цел проследяване или събиране на каквато и да било информация, чрез която би могла да се установи самоличността на посетителите на сайта. Google може да предоставя на трети страни информацията, събрана чрез Google Analytics, когато това се изисква от закона или когато тези трети страни обработват информацията от името на Google.

Съгласно условията за ползване на Google Analytics Вашият IP адрес няма да бъде свързван от Google с никакви други данни, с които Google разполага.

Имате право да откажете ползването на „бисквитки“ на Google Analytics, като изтеглите и инсталирате приложението Google Analytics Opt-out Browser Add-on. Приложението се свързва с Google Analytics JavaScript (ga.js), за да посочи, че информацията относно посещението на уебсайта следва да не се изпраща на Google Analytics.

„Бисквитките“ се използват и за регистриране на Вашето съгласие (или несъгласие) с използването на такива файлове на този уебсайт, така че да не се налага този въпрос да Ви бъде задаван при всяко Ваше посещение на сайта.

Приложение Google Analytics Opt-out Browser Add-on

Как се контролира използването на „бисквитките“?

Можете да контролирате и/или изтривате „бисквитките“, когато пожелаете. Можете да заличите всички „бисквитки“, които вече се съхраняват на Вашия компютър, както и да настроите повечето браузъри така, че да не допускат съхраняването на „бисквитки“.

Пълна информация за бисквитките

Управление на „бисквитките“ във Вашия браузър

Повечето браузъри Ви позволяват:
  • да виждате какви „бисквитки“ са съхранени и да ги заличавате поотделно
  • да блокирате „бисквитки“ на трета страна
  • да блокирате „бисквитки“ на конкретни сайтове
  • да блокирате инсталирането на всякакви „бисквитки“
  • да заличите всички „бисквитки“ при затваряне на браузъра

Ако сте избрали опцията да заличите „бисквитките“, трябва да знаете, че настройките за предпочитания ще бъдат изгубени. Освен това, ако блокирате изцяло съхраняването на „бисквитки“, много сайтове, включително и този, няма да работят оптимално, а опцията за излъчване в интернет (webcast) изобщо няма да функционира. Ето защо не е препоръчително да се изключва опцията за „бисквитки“ при използване на услугите ни за излъчване в интернет.
X
} catch(err) {}